Various Committees

Committees/Duties for the Session 2015-16

 

SL No

Name of the committee

Name of the teachers

 

 

 

1

 

 

CCA Co-ordinator

Sh. R.D. Pandit, PGT(Maths)

Sh. Ram Prakash,PGT(Hindi)

Sh. A.K. Mishra, PGT(English)

Sh. R.K. Meena,TGT(Hindi)

Sh. A.K. Pandey, PRT

Sh. Azad Singh,PRT

Sh. S.K. Jain, TGT(Sanskrit)

Sh. V.K. Verma,PRT

 

 

2

 

 

 

 

 

Bharat scout & guide

SH. . Sudhanshu Agarwal, (W.E.) for Cub and Bulbul

SH. D.B. Diwakar,PRT(Musich)

Sh.. A.K. Mishra,PGT(Eng.)

Sh. Azad Singh, PRT

 

 

3

 

SUPW, Audiovisual

Sh. Sudhanshu agarwal(W.E.)

Sh. Abak Kundu,TGT(AE)

Sh. D. B. Debakr,PRT(Music)

Sh. A.K. Mishra,PGT(English)

4

Gardening

Sh  Sudhanshu agarwal,TGT(WE)

Sh. Abak Kundu, TGT(AE)

Sh. R.N. Ram,PGT(Bio)

 

 

5

 

 

Beautification

Sh. R.N. Ram,PGT(Bio)

Mr.  Sudhanshu Agarwal,TGT(WE)

Sh. V.K. Verma, PRT

Sh. Abak Kundu,TGT(AE)

Sh. D. B. Debakr,PRT(Music)

 

 

6

 

 

Life Skill

Sh. R.N. Ram,PGT(Bio)

Sh. D. B. Debakr,PRT(Music)

Sh. Abak Kundu,TGT(AE)

Sh. A.K. Pandey,PRT

 

7

 

Alumini

Sh. Ram Prakash,PGT(Hindi)

Sh. S. Roy,UDC

Sh. R.N. Ram,PGT(Bio)

 

8

 

 

Math Olympiad

Sh. R.D. Pandit, PGT(maths)

Sh. A.K. Pandey, PRT

Sh. Vinay Kumar Vishwkarma,PRT

9

Green Olympiad

Sh. Vijay Kumar PGT(Physics)

Sh. Vinod Kumar,PGT(Chemistry)

10

NTSE/Science Olympiad

Sh. Vijay Kumar PGT(Physics)

Sh. Vinod Kumar,PGT(Chemistry)

 

11

Adventure /excursion

Sh. R.D. Pandit, PGT(Maths)

Sh. Vijay Kumar PGT(Physics)

Sh. Vinod Kumar,PGT(Chemistry)

 

12

 

Furniture

Sh. Somit Kumar,PGT(History)

Sh. Azad Singh,PRT

Sh. Abak Kundu,TGT(AE)

 

 

13

 

 

First aid

Sh. R.K. Meena,TGT(Hindi)

Sh. R.N. Ram,PGT(Bio)

Sh. Azad Singh,PRT

Sh. Dileep Harijan,Lab Attdt.

14

Medical checkup

Sh. R.N. Ram,PGT(Bio)

Sh. B.P. Sharma,Lab Attdt.

 

15

 

Guidance and Counseling

Sh. Ram Prakash,PGT(Hindi)

Sh. R.N. Ram,PGT(Bio)

Sh. Somit Kumar,PGT(History)

Sh. R.R.V.P. Singh,PGT(Geo)

 

16

 

Pupil Society

Mr.,Sanjeev Kumar,PGT(Comm.)

Sh. S. Roy,UDC

17

Website upload

Sh. Jagdeep Kumar,LDC

Sh. Abak Kundu, TGT(AE)

Sh. R.D. Pandit,PGT(Maths)

Sh. R.R.V.P.  Singh,PGT(Geo)

Sh. D.B. Diwakar,PRT(Music)

Sh. Azad Singh, PRT

Sh. Somit Kumar,PGT(History)

Sh. S. Roy,UDC

 

18

 

 

Official Work

Sh. Jagdeep Kumar,LDC

Sh. S. Roy,UDC

Sh. R.D. Pandit, PGT(Maths)

Sh. Ram Prakash,PGT(Hindi)

Sh. Dharmender Singh,PGT(C.S.)

19

Teaching Aids

Sh. S.K. Jain,TGT(Sans)

Sh. R.R.V.P. Singh,PGT(Geo)

 

20

 

Admission

 

Sh. Somit Kumar,PGT(History)

Mr. A.K. Mishra,PGT(Eng)

Sh. Azad Singh,PRT

 

21

 

RTI

Sh. Ram Prakash,PGT(Hindi)

Sh. S. Roy,UDC

Sh. Dharmender Singh,PGT(C.S.)

22

Games & Sport

Sh. R.K. Meena,TGT(Hindi)

Sh. A.K. Pandey, PRT

23

Library committee

Sh. S.K. Jain,TGT(Sans)

Others as per rule

 

 

 

24

 

 

 

Patrika Editorial

Sh. R.D. Pandit, PGT(Maths)

Sh. Ram Prakash,PGT(Hindi)

Sh. R.K. Meena,TGT(Hindi)

Sh. S.K. Jain,TGT(Sans)

Sh. D. B. Debakr,PRT(Music)

Sh. Abak Kundu,TGT(AE)

Sh. Sudhanshu Agarwal,TGT(WE)

Sh. Azad Singh,PRT

 

 

 

25

 

 

 

Purchase Committee

Sh. Abhishek Chaturvedi,PGT(Eco)

Mr.  Sudhanshu Agarwal,TGT(WE)

Sh. Azad Singh,PRT

Sh. A.K. Pandey, PRT

I/C of the department

 

 

 

26

 

 

 

Vidyalaya Welfare Committee

Sh. Ram Prakash,PGT(Hindi)

Sh. Vijay Kumar PGT(Physics)

Sh. Vinod Kumar,PGT(Chemistry)

Sh. R.R.V.P. Singh,PGT(Geo)

 

 

27

 

Time table (Primary)

Sh. Vinay Kumar Vishwkarma,PRT

Sh. Vijay Kumar,PRT

Sh. Azad Singh,PRT

Secondary

Sh. Vijay Kumar PGT(Physics)

Sh. Vinod Kumar,PGT(Chemistry)

 

 

 

 

 

28

 

Exam(Internal)

Sh. R.R.V.P. Singh,PGT(Geo)

Sh.Abhishek Chaturvedi,PGT(Eco)

Secondary

Sh. R.K. Meena ,TGT(Hindi)

external

Sh. Sanjeev Kumar, PGT(Comm)

 

Sh. A.K. Mishra, PGT(English)

 

Primary

Sh. Vijay Kumar,PRT

Sh. Azad Singh,PRT

Sh. A.K. Pandey, PRT

 

 

 

29

Activity Room(Primary)

Sh. Azad Singh,PRT

E. Class

Sh. A.K. Pandey, PRT

Sh. Dharmendra Singh, PGT (CS.)

 

Music

Sh. D.B. Diwakar,PRT(Music)

Sh. Abak Kundu,TGT(AE)

Sh. R.D. Pandit,PGT(Maths)

 

 

 

 

30

 

 

 

 

Discipline

Sh. Ram Prakash,PGT(Hindi)

Sh. R. N. Ram,PGT(Bio)

Sh. Dharmendra Singh, PGT (CS.)

Sh. Sanjeev Kumar, PGT(Comm)

Sh. A.K. Mishra, PGT(English)

Sh. Dileep Harijan,Lab Attdt.

Sh. Balram Tamang,Substaff

Sh. Abhishek Chaturvedi,PGT(Eco)

Sh. Somit Kumar,PGT(History)

Sh. B.P. Sharma,Lab. Attdt.

All class teachers

31

Rajbhasha

Sh. Ram Prakash,PGT(Hindi)

Sh. R.K. Meena,TGT(Hindi)

 

32

 

Disaster

 

Sh. Sudhanshu Agarwal,TGT(W.E.)

Sh. Somit Kumar,PGT(History)

SH. D.B. Diwakar,PRT(Music)

Sh. Abak Kundu,TGT(AE)

 

33

 

Photography

Sh. Abak Kundu,TGT(AE)

Sh. Sudhanshu Agarwal,TGT(W.E.)

Sh. R.D. Pandit,PGT(Maths)

 

 

 

 

 

                                                           

                                                                                     Principal

K V NHPC Singtam